Sene Başı Zümre Öğretmenler Kurulu Toplantıları Yapıldı

Eylül 21, 2012

Eğitim

Sene Başı Zümre Öğretmenler Kurulu Toplantıları Yapıldı

’de 2012-2013 Eğitim Öğretim yılı sene başı zümre öğretmenler kurulu toplantısı yapıldı.[HR][/HR]Ahmet Hamdi Kültür merkezi salonunun alt ve üst kısmı tamamen dolarken toplantı yaklaşık 2 saat sürdü. Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde gerçekleştirilen zümre toplantısında Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz Başarı Artırma Projesi(ARTBAP) kapsamında yürütülen ve bu yıl uygulanacak olan stratejiler hakkında okul yöneticilerini ve öğretmenleri bilgilendirdi.Toplantı Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlarken Yanmaz istiklal marşının ardından kürsüde ki yerini alarak seminer verdi.

İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa YANMAZ yaptığı konuşmasında, “2012-2013 Eğitim Öğretim Yılı hepimiz için hayırlı olsun. Bu sene Şubat ve Eylül aylarında yapılan atamalarla 521 öğretmen aramıza katıldı. Bu öğretmenlerimizle birlikte daha da güçlü bir kadro oluşturduğumuza inanıyorum. Derslerimizin boş geçmediği ve ücretli öğretmen ihtiyacının duyulmadığı bir eğitim öğretim yılı geçirmeyi planlıyoruz. 12 yıllık zorunlu eğitimde ilimizde sabahçı öğleci ayrımı yapılmadan eğitim öğretim yapılacak. Geçişlerin kademeli olarak yapıldığını sizler de biliyorsunuz, bu konuda sizlerin, öğrencilerin ve velilerin görüşleri alındı. 3 yıl sonra okullarımız kesin şeklini alacak.
ARTBAP (Artvin Başarıyı Arttırma Projesi) kapsamında yapılan ortak yıllık plan uygulamasında il merkezindeki okullardan her branştan deneyimli öğretmenlerin katıldığı bir grupla 4 gün boyunca süren çalıştayı tamamladık. Hazırlanan ortak planlar ARTBAP’ın (Artvin Başarıyı Arttırma Projesi) resmi sitesinde yayınlandı.

Zümre çalışmalarınızda bu planları mutlaka inceleyin ve çalışmalarınıza bu planlara göre yön verin. Sabah okulda 20 dakikalık kitap okuma seansları devam edecek. Bununla birlikte evde ve yurtlarda kalan öğrenciler için ayrıca her akşam 19:00-20:00 saatleri arasında 1 saat kitap okuma saatleri de olacak. Uygulamanın takibi de koçluk sistemiyle yapılacak olan ev ziyaretleriyle gerçekleştirilecek. Eğiticilerin eğitimi konusunda geçen yıl çalışmalarımız oldu. Bu yıl da uzmanlar getirterek yeni eğitimler düzenlemeyi planlıyoruz. Sizlerin de eğitim konularında istekleriniz varsa bizlere iletin, değerlendirelim.
Geçen eğitim öğretim yılında duyurusunu yapmıştık, 15 Ekim’ e kadar öğrencileriniz tarafından yazılan öyküleri bizlere gönderin. Bu öyküleri kitap haline getirerek imza günü düzenleyeceğiz. Gelecek sene de aynı çalışmayı şiir konusunda yapmayı planlıyoruz.
127 öğretmenimiz Hızlı ve Anlayarak Okuma Teknikleri Kursuna katıldı. 60 öğretmenimiz uzman olarak 3200 öğrenciye kurs verdi. Bu sene de Hızlı ve Anlayarak Okuma Teknikleri Kursunu almak isteyen öğretmenler için yeniden kurs açabiliriz. Sınava girecek öğrencilere birinci dönemde hızlı ve anlayarak okuma teknikleri mutlaka verilsin, egzersiz çalışmaları da 1 Ekim-31 Mayıs tarihleri arasında yapılsın.
Ev ziyaretleri öğrencilerimizi yakından tanıma açısından son derece önemli bir çalışmadır. Yılda en az 1 defa yapılmasını sizlerden bekliyoruz. Bu amaçla okullarımızda koçluk sisteminin oluşturulmasını ve her öğretmen için öğrencilerin belirlenmesi çalışmalarını bir an önce yaparak bitirmeniz uygun olacaktır.

Değerler eğitimi kapsamında okullarınızda değerler ağacı oluşturarak her ay bir değeri işleyin ve ağaca değer yaprağını ekleyin. Birebir anlatma yönteminden daha çok yaşayarak, örnekler yoluyla değerlerin işlenmesi daha kalıcı olacaktır.
Öğrencilerimizi eğitim gördükleri alanlarda sınavlara girmeleri konusunda yönlendirmenizi ve bu çalışmayı özellikle meslek liselerinde eğitim gören öğrencilerimiz için yapmanızı, öğrencilerin gördükleri meslek alanıyla ilgili sınava girmelerinin avantaj ve faydalarını öğrenci ve velilere anlatarak onları bilinçlendirmenizi bekliyoruz.
[ATTACH=CONFIG]24723[/ATTACH]
Bu sene AYPOP’ta (Ayın Yüksek Performanslı Okulu Projesi) Ekim ve Kasım’da denetlemelerin ve sıralamaların yapılarak ortalamaları alındıktan sonra her dönemde bir kere 2 okul (en az 85 puanı yakalamak şartıyla) ödüllendirilecek. Dyned kullanımları da AYPOP (Ayın Yüksek Performanslı Okulu Projesi) değerlendirme kriterlerine eklendi. %50 kullanım altına puan verilmeyeceğini bilmenizi isterim.
Ortak planlarımız, uyguladığımız ve uygulayacağımız projeler ile SBS ve LYS başarılarımızda bu sene artış olmasını bekliyorum. SBS’de başarılı olan öğrencilerimizin lise eğitimlerine ilimizde devam etmelerini sağlamalıyız. Bu sayede LYS başarılarımız da artacaktır. Bu kapsamda yapılacak çalışmalarda en önemli görev tabii ki sizlere düşüyor.
Her liseden 5 tane Tübitak projesi hazırlamasını bekliyoruz. Bu Benim Eserim ve Tübitak projeleri kapsamında, projesi bölgede sergilenmeye giden her öğrenci ve öğretmene belge verilecek. Çalışmaya istekli ve gayretli her öğretmen ve öğrenci bizim tarafımızdan desteklenecek. Projelerin yanı sıra bu sene de Resim, Bilim ve Okul Öncesi şenliklerimiz, yıl sonu gösterilerimiz ve şiir dinletimiz düzenlenecek.
[ATTACH=CONFIG]24725[/ATTACH]
Bu yıl 52 okulumuz onarımdan geçti. Yeni eğitim öğretim yılına bütün okulların temiz ve hazır olarak girmelerini için gereken çalışmaları yaptık.TYÇP kapsamında hizmetliler de okullarımızda görevlendirildi. Hizmetliler için geçen sene yaptığımız temizlik ve hijyen konulu seminerleri bu yıl da yapacağız. Vilayetler Hizmet Birliği Anaokulu’muzun açılışı Sayın Valimiz Necmettin KALKAN’ın da katılımıyla gerçekleştirildi. Gündemimizde yapılan ve yeni yapılacak okullarımız var. Yatırımlarla ilgili çalışmalarımız devam ediyor.
Sosyal kültürel alanlarda yapılacaklar faaliyetleri içeren takvim en geç 15 Ekim tarihinde İl Milli eğitim Müdürlüğü’nün sitesinde yayınlanacak. Okuma bizler için önemli biliyorsunuz. Öğrencilerimizi okumaya motive etmek ve sonunda başarı duygusunu yaşatmak amacıyla bu yıl Kitap Tanıtım Yarışması’na ek olarak 100 Temel Eser Okuma Yarışması da yapacağız.
Aday öğretmenlerimizin eğitimleri başladı. Eğitimlerinizi aksatmayın. Biliyorsunuz 2 yıl adaylığı kalkmayan öğretmenler devlet memuru olamıyorlar. Şu an da sizin önceliğiniz adaylığınızı kaldırmak ve hizmet verdiğiniz çevreye faydalı olmaktır. Bununla birlikte bütün öğretmenlerimiz için önemli bir konu da özlük işleridir. Özlük işlemlerinizi yakından takip edin. Yapılması gereken iş ve işlemleri zamanında ve eksiksiz olarak yapılmasında ilk görev sizlerindir.” dedi.
İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa YANMAZ, herkese başarılı ve güzel bir eğitim öğretim yılı dileyerek konuşmasını sonlandırdı.
Daha sonra İlkokul ve ortaokul öğretmenleri Gazi Ortaokulu’na, lise öğretmenleri Kazım Karabekir Anadolu Lisesi’ne giderek zümre toplantılarını yaptılar.

[HR][/HR][ATTACH=CONFIG]24724[/ATTACH]

[URL]http://www.artvinliyiz.net/showthread.php?t=9362&p=10331&viewfull=1#post10331[/URL]

,

Yazan: admin

www.artvinliyiz.net web sitesi 2009 tarihinde yayın hayatına başladı.Web sitesinde Artvin Haberleri,Artvin İlçe Haberleri,Artvin Videoları,Artvin Fotoğrafları,Artvin Köyleri,Artvin Müzikleri,Artvin Coğrafik Özellikleri,Artvin Kültürel Özellikleri,Artvin İlçeleri v.b haber ve bilgileri güncel olarak bulabilirsiniz.

Diğer mesajlarını bul: admin
advert

Comments

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Ekle